Józef Skrzek: przebywanie w różnych odcieniach sztuki to fantastyczna przygoda

Józef Skrzek laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka”Foto: Polskie Radio

Polskie Radio doceniło Józefa Skrzeka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum. Podczas uroczystej gali w siedzibie TVP wręczone zostały również Nagrody w pozostałych kategoriach, czyli: „Obraz” (nagradza kapituła TVP), „Słowo” (PAP) oraz „Idea” (rozgłośnie regionalne Polskiego Radia – Audytorium 17). 

ZOBACZ RELACJĘ Z GALI: 

Laureat w kategorii: Muzyka

Józef Skrzek to pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor zaskakujący i zachwycający słuchaczy już od ponad 50 lat. Muzyk pochodzący z Górnego Śląska (ur. w 1948 r. w Siemianowicach Śląskich) ukończył renomowaną szkołę średnią im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu. W 1969 roku rozpoczął współpracę z formacjami: Mariolaine & Swinging Soul Corporation, Ślężanie i Ametysty. W 1970 roku został członkiem zespołu Breakout, z którym nagrał płytę „70a”. W 1971 roku założył – wraz z Apostolisem Anthimosem i Jerzym Piotrowskim – Silesian Blues Band (od 1973 roku jako SBB). Grupa nagrała kilkanaście albumów umacniając swoją pozycję jako jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka progresywnego. SBB zawiesił swoją działalność w 1980 roku, by reaktywować się w 2000 roku. 

ZOBACZ WYWIAD Z LAUREATEM:

Wywiad Marcina Kusego z Józefem Skrzekiem; źródło – serwis YouTube.com – oficjalny kanał Dwójki

Obecnie Józef Skrzek występuje również solo w autorskich projektach łączących brzmienia akustyczne z elektroniką. Komponuje muzykę teatralną, telewizyjną oraz filmową. W 2017 roku otrzymał złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w 2018 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a w 2019 roku Krzyżem Wolności i Solidarności.

Nominowani

W kategorii „Muzyka” nominowani byli również: Agnieszka Budzińska-Bennett – wokalistka, pianistka, harfistka i muzykolog, na stałe mieszkająca w Szwajcarii. Założycielka międzynarodowego zespołu muzyki dawnej Peregrina. Doceniona za promocję polskiej kultury na całym świecie, niezwykłe umiejętności i pasję, z która przybliża słuchaczom zapomniane skarby polskiej muzyki dawnej, w tym nagranie z Chórem Polskiego Radia „Melodii na psałterz polski” Mikołaja Gomółki; Leszek Możdżer – wybitny muzyk jazzowy, kompozytor, producent i twórca muzyki filmowej. Nominowany za dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, a wreszcie – nieczęstą umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji.

Czytaj także:

W skład tegorocznej kapituły w kategorii „Muzyka” weszli: piosenkarka Halina Frąckowiak, muzyk jazzowy i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski (Laureat 2019), światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała (Laureat 2020), muzyk, kompozytor, lider zespołu Trebunie-Tutki – Krzysztof Trebunia-Tutka oraz producent muzyczny Wojciech Trzciński (przewodniczący).

Podziękowania Józefa Skrzeka; źródło – serwis YouTube.com – oficjalny kanał Dwójki

Nagrody Specjalne

Zarząd Polskiego Radia wręczył również swoje Nagrody Specjalne. Otrzymały je: Elżbieta Berus-Tomaszewska – historyk, znawca historii II wojny światowej, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Uhonorowana przez Zarząd Polskiego Radia Nagrodą Specjalną za niestrudzoną pracę w dziedzinie popularyzacji wiedzy o historii polskich zrywów zbrojnych XX wieku z Powstaniem Warszawskim na czele oraz doprowadzenie do wpisania kolekcji 93 metalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku – z przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka – na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć świata”; Małgorzata Małaszko-Stasiewicz – muzykolog, autorka opraw muzycznych spektakli Teatru Polskiego Radia, od 2011 roku dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. Uhonorowana przez Zarząd Polskiego Radia Nagrodą Specjalną za wieloletnią, pełną pasji i sukcesów promocję ambitnej kultury antenie radiowej Dwójki, w tym muzyki klasycznej, jazzowej oraz ludowej oraz literatury, a także za organizację lub współorganizację wielu prestiżowych wydarzeń muzycznych rangi światowej – z Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina na czele.

Wyróżnieni w pozostałych kategoriach

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są przez cztery instytucje publiczne. Poza Polskim Radiem wręcza je także Telewizja Polska – za osiągnięcia w dziedzinie obrazu – oraz Polska Agencja Prasowa, która nagradza twórców posługujących się słowem. W tym roku, po raz pierwszy, swoją nagrodę – nazwaną „Idea” – wręczyły też rozgłośnie regionalne Polskiego Radia (Audytorium 17). 

***

Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka – to laureaci Nagród Mediów Publicznych 2021. Nagrodę w kategorii Muzyka przyznało Polskie Radio. Pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał ją za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej, w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum

Statuetka w kategorii Słowo powędrowała do pisarki i reportażystki Joanny Siedleckiej „za wierności dewizie Józefa Mackiewicza, że tylko prawda jest ciekawa„. Jest ona autorką zbiorów reportaży „Stypa”, „Poprawiny”, „Parszywa sytuacja” i „Jaworowe dzieci” oraz biografii polskich pisarzy: Witolda Gombrowicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jerzego Kosińskiego i Zbigniewa Herberta.

Nagrodą w dziedzinie Obrazu uhonorowano dziennikarkę i reżyserkę filmów dokumentalnych, autorkę „Sprawy dla reportera” Elżbietę Jaworowicz za inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem. Z kolei w kategorii Idea nagrodę przyznano dziennikarzowi, publicyście, historykowi i autorowi książek dotyczących współczesnej historii Polski – Piotrowi Semce.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz sto tysięcy złotych.

***

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Retransmisja gali we wtorek 30 listopada w radiowej Jedynce o godz. 21.00.

IAR/ Woźniak/i OW/ kp / rk 

Source

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Turystyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *